Tekst: Piret Pappel
Juubelihõngulisel kümnendal Negavatil võistlevad tänavu ka ökoloogiat ja elurikkust tutvustav lauamäng ning keskkonnahoidlikud õhufiltrid, milles pruugitakse lambavilla ja põdrasamblikku.
Negavatt on keskkonnaministeeriumi ja keskkonnainvesteeringute keskuse (KIK) roheideede konkurss, kus saavad osaleda 18–30 aasta vanused noored. Negavati projektijuhi Anni Raie sõnul on negavatt on mõtteline energiaühik, mis väljendab säästetud või kasutamata jäänud energiavõimsust. Konkursil võistlevadki mõtted ja ettepanekud, mis aitavad energiat säästa ja keskkonda hoida.
Algusaastatel pakkusid noored ilmaparandajad peamiselt lihtsamaid ideid, nagu näiteks ühekorrakohvitopside asendus, kuid nüüd esitatakse ka rohetehnoloogilisi lahendusi ning proovitakse luua uusi materjale. Tänavu kümne parima idee esitanute seas on mitu sellist meeskonda.
Mossy toodab näiteks keskkonnahoidlikke õhupuhastifiltreid. Kasutatakse põdrasamblikku, lambavilla, kanepikiudu ja aktiivsütt. NoveloHemp arendab Euroopas esimest jätkusuutlikku kanepiluuplaati, mida saab pruukida ehitus- ja mööbliplaadina. Jõhu loodab peatselt hakata müüma õunamahlapressjääkidest toodetud jahu, mida saab lisada küpsetistele ning kasutada smuutides.
Tänavuse konkursi parimate seas on ka teaduspõhine lauamäng „Liigipiirid“, mis mudeldab elusloodust ja aitab selle toimimist mõista. See on strateegiamäng, kus iga mängija saab nii inimese kui ka ühe Eestis elutseva liigi rolli. Osalejate eesmärk on muutuvas keskkonnas ellu jääda. Mängides õpivad nad tundma meil elutsevaid liike ja nendevahelisi suhteid.
Kümne aastaga on esitatud 569 loodusvarasid ja energiat säästvat ettevõtmist. Tänavusel hooajal alustas võistlemist 49 ideed. Konkursi ajaloo jooksul on KIK toetanud kokku 25 algatust ning igal aastal saab tuule tiibadesse vähemalt üks ettevõte, kes jääb pikemalt edasi tegutsema.
Näiteks alustas just Negavatil hambapesutablettide tootja Others, mis alguses kandis nime Münt. Tartus tegutseb Paranduskelder, kus saab õppida tööriistu kasutama ja parandada tarbeesemeid. Ringkarp rakendas Eestis esimesena korduskasutatava toidukarbi süsteemi ning nüüdseks on sellega liitunud üle 70 toidukoha.
Heatsync aitab spaadel ja teistel suurte energiakuluga hoonetel soojusenergiat taaskasutada. BAUN pakub e-poodidele pandikotiteenust.
Seeneniidistikust lampe ja toole valmistanud Myceen osales mullu edukalt Ajujahil ning Taanis rahvusvahelisel idufirmade võistlusel. Firmal on plaanis hakata tootma keskkonnasäästlikke soojustusmaterjale.
Anni Raie kinnitab, et Negavati põhieesmärk pole siiski see, et konkursil osalenud looks oma firma ja see jääks aastateks tegutsema. Niisama oluline on konkursil osalemise kogemus ning keskkonnasõbralik hoiak. Põhjused, miks nii mõnigi konkursil edukas meeskond laiali läheb, peituvadki osalejate nooruses. Minnakse kaitseväkke või välismaale õppima ning firma arendus jääb soiku.
Konkursil saadud teadmistest on siiski palju kasu. Nõnda saavad noored turvalises keskkonnas omandada uusi teadmisi ja oskusi. Näiteks saavad kõik osalejad põhjalikud teadmised selle kohta, mis on rohepesu ja kuidas seda vältida. Koostööd tehakse ka majandusõpet toetavate organisatsioonidega, nagu sihtasutus Junior Achievement, kes korraldab õpilasfirmade konkurssi.
Peale Negavati on juba viis aastat korraldatud videokonkurssi Mini Negavatt. Esimese kuni kuuenda klassi õpilastele mõeldud keskkonnateemalisel võistlusel võtavad mõõtu videoklipid, mis pakuvad lahendust eri keskkonnaprobleemidele. Mini Negavati võitjad sõidavad KIKi toetusel klassiekskursioonile.
Negavatil osalenud meeskondade ja nende ideedega saab tutvuda konkursi kodulehel: www.negavatt.ee/esitatud-ideed.