Räätsadega soos: hea tava lisab tegevusele väärtust

Kuupäev:

Tekst: KADRI ERIT, MARIKA KOSE

Üks sooturismi osa on räätsamatkad. Jalanõu alla kinnitatavate räätsadega on rabapinnasel mugavam liikuda ning pääseb sinna, kuhu muidu kõndides ei saa minna. Ent räätsaretkedel võivad olla ka omad ohud looduskeskkonnale. Nende kahjude ennetuseks on koostatud räätsamatkade hea tava.

Sood on ajalooliselt olnud Eesti inimestele tähtsad marjamaad: tavapäraselt käidi suviti murakal ja sügiseti jõhvikal. Praegusajal ei ole enam otsest vajadust marju varuda, marjakorjamine on paljudele pigem puhkus või rekreatiivne tegevus, kus saagist olulisem on viibida värskes õhus ja nautida looduse ilu.

Üha kõrgemalt on hakatud hindama ajaveetmismooduseid, mis toovad argiellu vaheldust. On hea nentida, et Eestis on rajatud hulk rabamatkaradu laudteede ja vaatetornidega. Nendest on saanud armastatud paigad, kus aktiivselt aega veeta. Ühtlasi on tulnud juurde matkakorraldajaid, kes pakuvad huvilistele mitmesuguseid tegevusi, mis lubavad soomaastikega põhjalikumalt tutvuda ja seiklusi kogeda. Rabades korraldatakse õppeprogramme, jalgsimatku ja aerulauamatku; rabalaukas ujutakse, talvel uisutatakse. Kõige levinumad on aga räätsamatkad.

Eestis on aegade vältel kasutatud räätsasid abivahendina, millega sai soodes liikuda aasta ringi. Vanasti vooliti neid (võre)taldu laudadest või punuti vitstest. Räätsadega saab kõnnipinna muuta laiemaks ega vaju läbi pinnase, nõnda on pehmel või märjal alal hõlpsam liikuda. Räätsasid on pandud jala otsa isegi hobustele. Mitmel pool on neid kutsutud padinateks.

Jagan artiklit

Liitu uudiskirjaga

- Saadame sulle uudiseid Loodusajakirja värskete väljaannete ja muude olulisemate teemade kohta

Viimased artiklid

Teised artiklid

Ülitöödeldud toidu salakavalas haardes

Kristel Vene Ülitöödeldud toit mõjutab tervist. Millised need mõjud on? Miks...

Inimluud Haljala kiriku juurest

Martin Malve 2024. aasta septembris lõppes kaks aastat väldanud Haljala...

Noortel matemaatikutel oli tihe ja edukas võistlusaasta

Oleg Košik 2024. aastal kujunes matemaatikavõistluste tippsündmuseks Tartus peetud rahvusvaheline jõuproov...

KELLELE KIRJUTATAKSE AJALUGU |Ajalookirjutus kahe maailmasõja vahel

Tekst: MATI LAUR Esimene maailmasõda ei viinud Õhtumaad hävinguni, kuid...