Põlengud kujundavad kooslusi

Kuupäev:

Tekst: PILLE TOMSON

Aastal 2021 siseministri määrusega kinnitatud „Maastiku kontrollitud põletamise nõuded ja kord“ näeb ette võimaluse korraldada looduskaitse huvides kontrollitud maastikupõlenguid. Metsatulekahjusid juhtub niigi, miks on vaja veel midagi eraldi põletada?

Kontrollitud põletamine on maailmas laialt levinud. Selleks et saada põllumaad, pannakse praegusajal metsale tuli otsa troopikamaades, kuid varem oli see levinud peaaegu kogu maailmas. Suurt tähelepanu on pälvinud Kagu-Aasia troopiliste metsade põletamine, mis kahjustab elurikkust ja süsinikubilanssi, ja Amazonase metsade raadamine tule abil, et laiendada põllumajandusmaid.

Teine moodus on kontrollitud põletamine, ennetamaks ulatuslikke tulekahjusid. Piirkondades, kus on pikad kuivaperioodid, tasub metsavarist korrapäraselt põletada, siis see ei kogune ja kontrollimatu kahjutuli ei saa laialdaselt levida. Igal aastal kuuleme katastroofilistest nädalaid kestvatest metsatulekahjudest eri piirkondades. Seetõttu põletatakse järelevalve all maastikku näiteks Kanadas, USA-s ja Austraalias, aga ka Vahemere maades. Kiimamuutuste oludes põuaajad pikenevad, maastikupõlengute oht suureneb ja kontrollitud põletamine muutub üha aktuaalsemaks.

Looduskaitse seisukohalt on tähtis põletada neid kooslusi, mida on tavapäraselt tule abil hooldatud, Euroopas näiteks nõmmekooslusi ja rohumaid. Paljudes riikides traditsiooniline nõmmede ülepõletamine aitab hoida neid kooslusi, samas tagavad kanarbiku noorenenud võrsed parema toidubaasi jahilindudele ja lammastele.

Jagan artiklit

Liitu uudiskirjaga

- Saadame sulle uudiseid Loodusajakirja värskete väljaannete ja muude olulisemate teemade kohta

Viimased artiklid

Teised artiklid

EESTI KIHELKONNAD | Reigi kihelkond: rootslased ja romaanid

Tahkuna tuletorn ja Estonia katastroofis hukkunute mälestusmärk Foto: Laima Gūtmane /...

LIHTNE KÜSIDA | Miks linnud ei maga talveund?

Talveuni on seotud mitme ohuga. Esiteks võivad kiskjad tardumuses...

INTERVJUU | Kliimaseadus annab inimestele kindluse tuleviku ees

Kliimaminister Yoko Alenderiga vestelnud Toomas Kukk Yoko Alender on sündinud...

Pikad haisvad adruvallid

Suhtumine randa uhutud adruvallidesse on aja jooksul muutunud. Jaan...