Detsembris Eesti maaülikoolis kaitstud doktoritööst selgub, et pihlakate pressjäägist saab eraldada ühendeid, mis vähendavad lihapallide rasvasisaldust ja hoiavad neid kauem söödavana.
Taimsed bioaktiivsed ühendid pakuvad toiduteadlastele suurt huvi. Võimalikke antioksüdante toidu-, kosmeetika- ja ravimitööstuse tarbeks otsitakse ka neist puuviljadest-marjadest, mida siiani on vähe uuritud. Ühtlasi soovitakse ühe rohkem väärindada puuviljade ja marjade töötlemise jääke.
Pihlaka vastu on inimene tundnud vähe huvi eelkõige erilise maitse tõttu. Suures koguses ja paljalt pihlakamarju (taimeteaduslikus keelepruugi järgi õunvilju) süüa ei saa. Samas on pihlakaid tarvitatud rahvameditsiinis ning viljadest tehtud mahla ja veini.
Mahlateol tekib pressjääk. Kui tahetakse töötada välja sellel põhinevaid toidulisandeid, on tähtis üksikasjalikult tunda pihlakasortide biokeemilisi omadusi.
Viive Sarv määras oma doktoritööd tehes 16 saaki andva kultuurpihlakasordi ja looduslikult kasvava hariliku pihlaka viljade, mahla ja pressjäägi polüfenoolsete ühendite sisalduse ja tegi kindlaks, milline on nende võime siduda vabu radikaale. Nende omaduste põhjal valis ta välja need sordid, mida edasi uurida.
Valituks osutusid ’Likernaja’, ’Solnetšnaja’, ’Sahharnaja’ ja hariliku pihlaka pressjäägid. ’Likernaja’, ’Solnetšnaja’ ja hariliku pihlaka pressjääkide segu kasutati selleks, et valmistada funktsionaalseid lisandeid sealihast hakklihapallidele. Ilmnes, et kiudainerikkad lisandid vähendasid lihapallide rasvasisaldust, üks valmistatud lisanditest vähendas veel küpsetuskadu ligi kümnendiku võrra.
Lihapalle uurides määrati kindlaks, et et liha riknemisel tekkivaid aldehüüde ja ketoone leidus säilitamise 14. päeval ainult kontrollproovis, mitte aga lisanditega proovides. Samuti oli ainult kontrollproovis vähenenud linoolhappe derivaatide sisaldus, mis viitas küllastamata rasvhapete oksüdatsioonile. Seega võis järeldada, et pihlaka pressjäägi lisanditega on võimalik pärssida lihatoodete oksüdatsiooni ja neid kauem säilitada.
Eesti maaülikool / Horisont