Moderniseerimisaja öine linn meelitas põnevuse ja salapäraga

Kuupäev:

Iseloomulikku öisele linnale

Tekst: RIHO PARAMONOV

Moodne linn on keerukas ja mitmekülgne nähtus, mõistmaks selle tähendust süvitsi, tuleb tegeleda ka teemadega, millele uurijad tavapäraselt suuremat tähelepanu ei osuta. Üks selline on linnaöö.

Moderniseerimisajal ehk ajajärgul 19. sajandi lõpust teise maailmasõja alguseni oli öösel avalikus linnaruumis märksa vähem inimesi ja liikumist kui praeguses, kuid mõningad ametimehed viibisid seal ka alaliselt. Domineerisid laternasüütaja-öövaht (hiljem ainult laternasüütaja rollis), politseinik, voorimees ja taksojuht. Muidugi oli öiseid ametimehi veel, nt mustusevedajad ehk sibid ehk öökastimehed ja valvurid, ent nende osa ei olnud kaugeltki võrreldav eelmainitute omaga. Kõiki nelja ametimeest kohtas ka väiksemates asulates, kuid ennekõike seostusid nad just linnaga. Seetõttu oli neil väga tähtis osa selles, kuidas inimesed linna tajusid ja kasutasid. Kui politseitöö välja jätta, on nimetatud ametimeestest suhteliselt vähe teada, mistõttu on tegu tänuväärse uurimisobjektiga.

Need ametid osutavad ööajal esile kerkivale vajadusele valgustuse, korra ja sõiduvõimaluste järele. Korda ja transporti on tulnud tagada vanadest aegadest peale. Õigupoolest ka linnavalgustust, kuid gaasi- ja elektrivalgus ning mootorsõidukid seostuvad tehnilise progressi ja modernsusega.

Jagan artiklit

Liitu uudiskirjaga

- Saadame sulle uudiseid Loodusajakirja värskete väljaannete ja muude olulisemate teemade kohta

Viimased artiklid

Teised artiklid

Ülitöödeldud toidu salakavalas haardes

Kristel Vene Ülitöödeldud toit mõjutab tervist. Millised need mõjud on? Miks...

Inimluud Haljala kiriku juurest

Martin Malve 2024. aasta septembris lõppes kaks aastat väldanud Haljala...

Noortel matemaatikutel oli tihe ja edukas võistlusaasta

Oleg Košik 2024. aastal kujunes matemaatikavõistluste tippsündmuseks Tartus peetud rahvusvaheline jõuproov...

KELLELE KIRJUTATAKSE AJALUGU |Ajalookirjutus kahe maailmasõja vahel

Tekst: MATI LAUR Esimene maailmasõda ei viinud Õhtumaad hävinguni, kuid...