Kuidas läheb meie aialindudel?

Kuupäev:

Põldvarblane
Põldvarblane (Passer montanus) on meil arvukas nii asulates kui ka põllumajandusmaastikul Foto: Kristian Pikner / Wikimedia Commons

Meie lugeja Ilmo Jaanimägi Lääne-Virumaalt on saatnud küsimuse, mis puudutab aialindude arvukust. Tema Lääne-Virumaal asuvas söögimajas käisid varblased, tihased ja rohevindid viimati novembris. Detsembrist alates on linnud olnud kadunud ja vaid maja ümbruses põõsastes on mõnikord olnud näha varblasi, aga tihaseid mitte. Milles on asi?

Eesti ornitoloogiaühingu linnukaitsespetsialist Kunter Tätte kinnitab, et pole põhjust muretseda. Varasemate aastate põhjal võib väita, et üksikute piirkondade linnupuuduse järgi ei saa Eesti keskmist linnurikkust hästi ennustada. Linnusöögimajade juures võib arvukus oleneda lumikattest ehk looduslike toiduvarude kättesaadavusest ja konkurentsist naabruses leiduvate toidumajadega, kuid ilmselt suuresti ka sellest, kas linnud on sel aastal otsustanud antud piirkonda talveks jääda või mitte.

Linnupopulatsioonide arvukus võib aastati märgatavalt erineda olenevalt kevadisest ja suvisest pesitsusedukusest ning sügise rändeoludest. Vahel harva võivad isegi haigused mõne asurkonna suurust vähendada. Kas üle kogu Eesti on tänavu aedades märgatud vähem linde, saab öelda Eesti ornitoloogiaühingu talvise aialinnuvaatluse tulemuste põhjal.

Eesti ornitoloogiaühing / Loodusajakiri

Jagan artiklit

Liitu uudiskirjaga

- Saadame sulle uudiseid Loodusajakirja värskete väljaannete ja muude olulisemate teemade kohta

Viimased artiklid

Artiklid tellijatele

EESTI KIHELKONNAD | Reigi kihelkond: rootslased ja romaanid

Tahkuna tuletorn ja Estonia katastroofis hukkunute mälestusmärk Foto: Laima Gūtmane /...

INTERVJUU | Kliimaseadus annab inimestele kindluse tuleviku ees

Kliimaminister Yoko Alenderiga vestelnud Toomas Kukk Yoko Alender on sündinud...

Pikad haisvad adruvallid

Suhtumine randa uhutud adruvallidesse on aja jooksul muutunud. Jaan...

Näljase näpud ei saa rasva tilkuma (EESTI VANASÕNA)

Tekst. TAMBET TÕNISSOO Elus püsimiseks vajame peale vee makrotoitaineid, nagu...