Kõik Horisondid on nüüd huvilistele elektroonselt kättesaadavad

Kuupäev:

 
Horisondi mulluse 50. ilmumisaasta üks tähtsündmusi on teoks saanud ning kõik läbi aja ilmunud ajakirjad on digiteeritud ja Eesti rahvusraamatukogu digitaalarhiivis DIGAR kõigile huvilistele vabalt kättesaadavad: http://www.digar.ee/arhiiv/…

Rahvusraamatukogu digiteerija Eva Püvi näitab, kuidas Zeutscheli raamatuskanneriga kõige esimesest, 1967. aasta jaanuaris ilmunud Horisondi numbrist digikoopia tehakse
Rahvusraamatukogu digiteerija Eva Püvi näitab, kuidas Zeutscheli raamatuskanneriga kõige esimesest, 1967. aasta jaanuaris ilmunud Horisondi numbrist digikoopia tehakse

 
Seni olid rahvusraamatukogu digitaalarhiivis DIGAR (digar.ee) olemas vaid Horisondid alates 2010. aastast. Nüüd lisandusid sinna ka kõik varasemad ehk aastail 1967–2009 ilmunud numbrid.Ülle Laos rahvusraamatukogu kogude arenduse osakonnast märgib, et Horisontide leidmine digitaalarhiivist on väga lihtne: piisab kui sisestada digar.ee lihtotsinguväljale „horisont“. Ühtlasi on ajakirja võimalik leida DIGAR-i perioodika loodus- ja täppisteaduste rubriigist või perioodika alajaotuse tähestikulisest ülevaatest. Samas viitavad lingid DIGAR-is arhiveeritud Horisontidele ka Eesti rahvusbibliograafia andmebaasis (erb.nlib.ee) ning elektronkataloogis ESTER (ester.ee).
Laos osutab, et hetkel on võimalik DIGAR-is sooritada ajakirja Horisont sisuotsingut nii väljaande avatud numbri siseselt kui kasutada detailsemat otsingut rohkemate ajakirjanumbrite sisus. Viimasel juhul tuleb märkida otsingu pealkirjalahtrisse Horisont, määrata ilmumisaeg, millisest ajavahemikust on soov otsingutteostada, ning tekstiväljale tuleks sisestada otsitav autor, artikli pealkiri või näiteks mõni artiklis esinev fraas.
Märkimist väärib, et DIGAR-i vaaturis on võimalik avatud Horisondi lehekülgi kordades suurendada ning vaadelda näiteks piltide või jooniste huvitavaid detaile täpsemalt, kaotamata seejuures pildi teravuses.

Ekraanitõmmis DIGAR-i vaaturis avatud 2015. aasta novembri Horisondi küljest, kus tutvustatakse Rootsi kuninga Magnus Erikssoni paunköites linnaõiguse koodeksit. Külg jääb arvutiekraanil suurendamisel ikkagi teravaks Viide: DIGAR
Ekraanitõmmis DIGAR-i vaaturis avatud 2015. aasta novembri Horisondi küljest, kus tutvustatakse Rootsi kuninga Magnus Erikssoni paunköites linnaõiguse koodeksit. Külg jääb arvutiekraanil suurendamisel ikkagi teravaks
Viide: DIGAR

 
DIGAR-is arhiveeritud väljaannete kasutamiseks ei ole huvilisel tingimata vaja digitaalarhiivi sisse logida ega ennast rahvusraamatukogu kasutajaks registreerida. Sel juhul ei ole aga võimalik kasutada digitaalarhiivi isikustatud teenuseid (nt järjehoidjate lisamine, lugemisriiul). „Koostatud lugemisriiulit on võimalik ka teistega jagada – riiuli nägemiseks ning kasutamiseks ei pea viite saajad olema rahvusraamatukogu lugejad. Õppejõud kasutavad seda võimalust tihti oma õpilastele õppematerjalide jagamiseks,“ selgitab Laos.
Eraldi tuleb esile tõsta asjaolu, et DIGAR-is olevate Horisontide sisu on „nähtav“ ka kõige populaarsemale otsimootorile Google.
Horisontide sisu tänapäevasel moel elektroonselt kättesaadavaks muutmine oli hädavalik, kuna inimeste huvi selle vastu on väga suur. Viimastel aastatel on Horisondi kodulehekülge külastatud pea 60 000 korda aastas. Seejuures on pea kolmveerand külastustest toimunud tuntumate otsingumootorite kaudu, viies huvilised eri teadusvaldkondadega seotud märksõnu kasutades Horisondi tänases elektroonses arhiivis vaid osaliselt eksponeeritud varasemate numbrite lugude juurde.
Horiosontide digiteerimist toetasid teaduse populariseerimise projektikonkursi raames haridus- ja teadusministeerium ning Eesti teadusagentuur.

Horisont

Jagan artiklit

Liitu uudiskirjaga

- Saadame sulle uudiseid Loodusajakirja värskete väljaannete ja muude olulisemate teemade kohta

Viimased artiklid

Teised artiklid

Narva Keisrivärav –Domenico Trezzini senitundmatu arhitektuuriteos

Tekst: RAGNAR NURK Ükskõik, kuidas hinnata Eesti minekut Põhjasõja tõttu...

KELLELE KIRJUTATAKSE AJALUGU | Kõik on suhteline

Tekst: MATI LAUR Kui ajalugu oli hakatud pidama teadusdistsipliiniks, kujunes...

Moodne materjaliteadus ammutab inspiratsiooni bioloogiast

Klassikaliselt on materjaliteadus toetunud kolmele alussambale: füüsika, keemia ja...

Kas peaks tundma muret ülitöödeldud toidu pärast?

Ülitöödeldud toidu tootmisel on kasutatud toidust eraldatud ja puhastatud...