Juulikuu Horisondis Higgsi boson ja 1686. aasta Tartu

Kuupäev:

Otse loomulikult pole juulikuine Horisont saanud mööda 4. juulil Euroopa tuumauuringute keskusest saabunud teatest, et suure tõenäosusega on avastatud uus elementaarosake. Mis, miks ja kuidas, saategi lugeda Genfis sündmuste keskel viibinud füüsik Andi Hektori selgitustest juuli Horisondis ja pikemalt juba septembris!

Ajaloolane Kalle Kroon juhib lugeja ringkäigule Tartus, nagu see linn veel 1708. aasta juuli alguses välja nägi. Võimaluse selleks pakub tänini Rootsis säilitatav Tartu linna makett. Kuniks maketi koopiat Eestis pole, saab iga lugeja tuttavaid paiku tuvastada maketist tehtud fotode järgi. 1708. aasta juuli alguses Tartut tabanud sündmusi kirjeldab Kalle Kroon aga nii: “Põhiline hävitustöö algas 12. juulil. Linnamüür ja tornid lasti õhku, muldkindlustustest jäid tänu massiivsusele püsima bastionid, kuna nende lõhkumiseks läinuks vaja suurt vaeva. Siis pandi tuli otsa linnamajadele ja kirikutele. Leegid möllasid mitu päeva ja 17. juulil 1708 lahkusid Vene väed veel põlevast Tartust.”

Tartus viiakse läbi ka tänavuse rahvusvahelise füüsikaolümpiaadi võistlusvoorud. Just 15. juulil algava IphO2012 eel ilmuv Horisont pakub lugemiseks toimetaja Rein Veskimäe intervjuud haridus- ja teadusminister Jaak Aaviksooga ning mitmeid muid IphO2012-ga otsesemalt või kaudsemalt seotud lugusid. Ja muidugi esitleme lugejatele Eesti võistkonda IPhO2012-l.

Rännumees Indrek Rohtmets kirjutab, kes on see “Aafrika loom, kel kõrvad nagu kodukontinent” ning allveearheoloog Vello Mäss, mida tema arvates kujutavad endast “Muinaslaevad Sõrvemaa rannavallis”. Toidutehnoloog Tiina Lõugas tõendab artiklis “Marjad ja maitsetaimed on bioaktiivsed” veel kord, et puu- ja köögiviljad ning marjad ja maitsetaimed sisaldavad rohkelt looduslikke antioksüdante, mis kaitsevad inimest mitmesuguste haiguste eest. Epidemioloog Kuulo Kutsar aga kinnitab paraku, et linnugripiviirus on jätkuvalt viitsütikuga pomm.

Jagan artiklit

Liitu uudiskirjaga

- Saadame sulle uudiseid Loodusajakirja värskete väljaannete ja muude olulisemate teemade kohta

Viimased artiklid

Teised artiklid

Narva Keisrivärav –Domenico Trezzini senitundmatu arhitektuuriteos

Tekst: RAGNAR NURK Ükskõik, kuidas hinnata Eesti minekut Põhjasõja tõttu...

KELLELE KIRJUTATAKSE AJALUGU | Kõik on suhteline

Tekst: MATI LAUR Kui ajalugu oli hakatud pidama teadusdistsipliiniks, kujunes...

Moodne materjaliteadus ammutab inspiratsiooni bioloogiast

Klassikaliselt on materjaliteadus toetunud kolmele alussambale: füüsika, keemia ja...

Kas peaks tundma muret ülitöödeldud toidu pärast?

Ülitöödeldud toidu tootmisel on kasutatud toidust eraldatud ja puhastatud...