Enigma 2025 esimese vooru auhinna sai Kalle Kulbok

Kuupäev:

Kõigepalt peab Tõnu Tõnso paluma vabandust Arvo Jägeli käest, sest 2024. aasta 6. vooru ülesannete puhul saatis ka tema teele pitsa jaotamise ülesannete õiged vastused koos täielike lahenduskäikudega, aga see kiri jäi kirjakastis kahe silma vahele.

2025 aasta esimeses voorus tuli lahendada kolm ülesannet. Neist esimeses ja teises tuli sirgete abil tükeldada õhukest ringikujulist pannkooki, kolmandas tuli tasandite abil tükeldada paksu kooki. Raskusi valmistasid teise ja kolmanda ülesande viimased alajuhtumid, mille eest kaotasid mõned lahendajad ka punkte. Kõik nõutud õiged vastused koos õigete piltidega saatsid teele Arvo Jägel, Kalle Kulbok, Ester Lauringson, Kuldar Traks ja Hannes Valk. Kuldar Traks ja Kalle Kulbok jõudsid aga ka kõigi üldvalemiteni välja. Loos otsustas, et seekord võitis vooruauhinna Kalle Kulbok.

NimiIIIIIIIVVVI
Jägel, Arvo8     
Kulbok, Kalle8     
Lauringson, Ester8     
Traks, Kuldar8     
Valk, Hannes8     
Jaanimägi, Vladimir7     
Kauge, Aivar6     

Vooru võitja saab kingituseks raamatu sarjast „Looduse raamatukogu“, aastaraamatu „Lehed ja tähed“ või loodushäälte CD-plaadi. Sarjas ilmunud raamatutega ja CD-plaatidega saab tutvuda veebilehel www.loodusajakiri.ee asuvas e-poes ja eelistustest teada anda toimetuse telefonil 610 4105 või meiliaadressil loodusajakiri@loodusajakiri.ee.

Esimese ja teise ülesande lahendamisel tuleb jälgida seda, et ringi sees ei oleks ühtegi punkti, mida läbib rohkem kui kaks lõikesirget. Kolmanda ülesande puhul tuleb jälgida, et mistahes kaks tasandit oleksid lõikuvad, aga mistahes kolmel tasandil ei oleks ühist lõikesirget.

“Laisa toitlustaja arvud”, “koogi arvud” ja “ringi tükeldamise arvud” moodustavad kolm täisarvude jada, mida võib leida ka täisarvujadade online entsüklopeediast OEIS. Needsamad arvud on leitavad ka kõrvutiolevate veergudena Bernoulli kolmnurgast. Bernoulli kolmnurk on teine tuntud arvukolmnurk Pascali kolmnurga kõrval. Tutvuge ka Wikipeedias olevate ingliskeelsete materjalidega:

https://en.wikipedia.org/wiki/Lazy_caterer’s_sequence
https://en.wikipedia.org/wiki/Cake_number
https://en.wikipedia.org/wiki/Dividing_a_circle_into_areas

Jagan artiklit

Liitu uudiskirjaga

- Saadame sulle uudiseid Loodusajakirja värskete väljaannete ja muude olulisemate teemade kohta

Viimased artiklid

Teised artiklid

Kuu piltide fotogramm-meetriline uurimine: mõõtes Apollo pärandit

Vladislav-Veniamin Pustõnski Viimati käis Apollo ekspeditsioon Kuul üle 50 aasta...

Kuidas Narva oma lipu sai?

Zurab Jänes Narva muuseumi kogus talletatakse sõdadevahelises Eestis 1935. aastal...

Loomsetele toitudele koidab taimne tulevik

Mati Roasto, Tõnu Püssa, Mihkel Mäesaar Tarbijate eelistused, tehnoloogiad ja...

Vahemerre sukeldus ülienergiline neutriino

Andi Hektor, Kristjan Kannike Vahemeres asuv detektor KM3NeT tuvastas 13....