Eesti kirjutas alla kosmoseprügi vähendamise kokkuleppele

Kuupäev:

Tosin Euroopa riiki, Eesti nende hulgas, andsid 22. mail Euroopa Liidu kosmosenõukogus allkirja kokkuleppele, mille eesmärgiks on vähendada kosmoseprügi teket. Leppele kirjutas alla ka Euroopa kosmoseagentuur (ESA).
Prügita kosmose harta (Zero Debris Charter) idee algatajaks ongi ESA. Leppe eesmärk on muuta Maa orbiidil toimuv inimtegevus jätkusuutlikuks. Mullu novembris Sevillas toimunud ESA tippkohtumisel avaldati plaan, mille järgi ei tohiks aastaks 2030 enam uut kosmoseprügi juurde tekkida.
Kosmoseajastu alguses keskendus kosmoseõigus vaid taevakehade omastamise probleemile ja kosmoselendude korraldus tugineb siiani suuresti vaid headele tavadele. Nii ei tohi kosmoseprügi tahtlikult tekitada ja satelliidid, mida enam ei kasutata, tuleb sõltuvalt nende paiknemisest suunata kas Maa atmosfääri või niinimetatud surnuaiaorbiidile. Maa kaaslasi lennutatakse kosmosesse üha enam ja neist tavadest enam ohutuse tagamiseks ei piisa.
Praegu tiirleb meie planeedil ümber hinnanguliselt umbes 130 miljonit ühikut kosmoseprügi, mille läbimõõt on vähemalt 1 millimeeter.
Väiksedki prügitükid kujutavad endast suurt ohtu satelliitidele, kuna võivad nendega suurel kiirusel kokku põrgates tekitada kahjustusi. Kui prügi hulk kasvab veelgi,muutuvad kosmoselennud ohtlikumaks ja mõnda Maa-lähedast orbiiti ei saa enam kasutada.
Leppele andsid allkirja lisaks Eestile veel Austria, Belgia, Küpros, Leedu, Poola, Portugal, Rootsi, Rumeenia, Saksamaa, Slovakkia ja Suurbritannia. Peatselt allkirjastavad leppe ka esimesed satelliiditootjad ja uurimisasutused.


Euroopa kosmoseagentuur / Horisont

Jagan artiklit

Liitu uudiskirjaga

- Saadame sulle uudiseid Loodusajakirja värskete väljaannete ja muude olulisemate teemade kohta

Viimased artiklid

Teised artiklid

Rändlindude kompassi töö põhineb kvantmehaanikal

ÜLAR ALLAS Vöötsaba-viglele kuulub rändelennu rekord: 2022. aastal jõudis üks...

Kuidas ürgsetest kvantvõbelustest galaktikad said 

HARDI VEERMÄE Muistsed loomismüüdid etendasid suurt osa maailma struktureerimisel ja...

Kuidas kvantsensorid aitavad läbi seinte näha

ANDI HEKTOR Füüsikud on juba 70 aastat teadnud, et looduslikust...

Kvantmagnetism avab tee uutele tehnoloogiatele

Raivo Stern Kvantmagnetismi uurimisega seotud edusammud lubavad luua kiiremaid ja...