Mai Horisondis ESTCube-1: lood satelliidiehitusest ja satelliidiehitajatest

Kuupäev:

Horisondi mainumbri peategelane on ESTCube-1 ning koos ajakirjaga tellijateni jõudnud „Looduse raamatukogu” kaheksanda raamatu tähelepanu keskmes omakorda Higgsi boson.
Eesti tudengisatelliidi lugusid pajatab lugejale projekti eestvedaja Mart Noorma, sest kui palju on ESTCube-1 ilmaruumi saatmise nimel elatud läbi õnnelikke, raskeid või kriitilisi hetki, teavad kõige paremini ikkagi satelliidiehitajad ise. Mis kasu võivad inimkonnale tuua 1–3 kilogrammi kaaluvad tehiskaaslased üldisemalt ehk kuupsatelliitide revolutsioonist ilmaruumis kirjutavad Urmas Kvell ja Marit Puusepp.
Füüsik Mart Noorma mõtteid teadusest ja elust laiemalt käis veel enne ESTCube-1 kanderaketi Vega starti uurimas Ulvar Käärt ja neid saab lugeda Horisondi pikast intervjuust. Üksainus küsimus seevastu on esitatud tudengisatelliidi ehitajatega koostööd teinud kunstnik Piibe Piirmale.
Tegemisi sellest ajast, mil Eesti oli olude sunnil osa suurest Nõukogude kosmoseimpeeriumist, nõustus meenutama Kalju Eerme. Lea Leppiku ja Marika Mikelsaare ülevaatest, mis puudutab Tartu Ülikooli mikrobioloogide omaaegseid kosmosetegemisi, saame aga teada, et Helluse piimatoodete, Tervisejuustu ja kunagiste kosmonaudiuuringutega saadud kogemuste vahel on üsna otsene seos.
Kosmoseteemadele paneb punkti artikkel kaugseirest, millest kirjutab Tallinna Tehnikaülikooli mereuurija Jüri Elken, kes tutvustab ka käsil olevat Eesti Keskkonnaobservatooriumi projekti.
Lisaks on mainumbris ka kõik varasemast tuttavad rubriigid, nagu “Eesti asi”, “Uued tuuled”, “Mina & teadus”, “Olümpiaad”, “Raamat”, “Enigma”, “Mälusäru” jt.

Jagan artiklit

Liitu uudiskirjaga

- Saadame sulle uudiseid Loodusajakirja värskete väljaannete ja muude olulisemate teemade kohta

Viimased artiklid

Teised artiklid

Kuu piltide fotogramm-meetriline uurimine: mõõtes Apollo pärandit

Vladislav-Veniamin Pustõnski Viimati käis Apollo ekspeditsioon Kuul üle 50 aasta...

Kuidas Narva oma lipu sai?

Zurab Jänes Narva muuseumi kogus talletatakse sõdadevahelises Eestis 1935. aastal...

Loomsetele toitudele koidab taimne tulevik

Mati Roasto, Tõnu Püssa, Mihkel Mäesaar Tarbijate eelistused, tehnoloogiad ja...

Vahemerre sukeldus ülienergiline neutriino

Andi Hektor, Kristjan Kannike Vahemeres asuv detektor KM3NeT tuvastas 13....