Kvantmehaanika ja mittelineaarne optika

Kuupäev:

Kõrgete harmooniliste ehk ülemtoonide tekitamine krüptonis. See on atosekundiliste valgusvälgete tekitamise enim kasutatud tehnoloogiaid. Sedavõrd lühikeste impulsside abil saab vahetult uurida liikumisi aatomite sees ja molekulides FEDERICOVIS / WIKIPEDIA

Tekst: PEETER SAARI

Võib väita, et mittelineaarne optika on kvantmehaanika juubeli tähistamisel mõneti kontvõõras. Kvantmehaanika põhivõrrandid on lineaarsed. Pealegi, erinevalt näiteks kvantoptikast, mis sündis koos kvantmehaanikaga, võinuks mittelineaarne optika kui teadusala teoreetiliselt tekkida juba 19. sajandil klassikalise füüsikalise optika raames. Kuivõrd on selles ketserlikus väites tõtt, selgub kirjutisest.

Alustame terminite tähendusest. „Mittelineaarne“ on üha moekam sõna, mida ohtralt kasutatakse paljudes valdkondades. Näiteks räägitakse „mittelineaarsest mõtlemisest“, mis olevat omane neuroloogiliste eripäradega inimestele. Kes küll saaks täielikult aru, mida see tähendab? Kas see võib aidata kvantmehaanikat mõista?

Signaalide ja süsteemide teoorias, elektroonikas ja füüsikas üldiselt tähendab lineaarsus lihtsalt öeldes seda, et kui sisendiks on sinusoidaalne ehk harmooniline võnkumine, siis väljundis ei ole muud kui seesama võnkumine, ehkki amplituud ja võnkefaas võib olla muutunud. Uusi sagedusi lineaarses süsteemis ei teki. Näiteks on takistitest, kondensaatoritest ja induktiivpoolidest kokku pandud suvaline elektroonikasüsteem just sellises tähenduses lineaarne. Nagu ka (kvaliteetne) helivõimendi, hoolimata tema tämbri muutmise nuppudest, võimalusest lisada kajaefekt jms. Põhimõtteliselt samuti on klassikalises optikas, kus väljundvalguse annab pealelangeva valguse tekitatud lineaarne polarisatsioon, mis pole muud kui võnkumise tekitamine ainetüki mikroosakestes. Muidugi on asi keerulisem kui elektroonikaskeemis, kas või see- tõttu, et signaaliks on kolmemõõtmelises ruumis leviv laine ja takistused; mahtuvused ning induktiivsused on ruumis laiali jaotatud.

Jagan artiklit

Liitu uudiskirjaga

- Saadame sulle uudiseid Loodusajakirja värskete väljaannete ja muude olulisemate teemade kohta

Viimased artiklid

Teised artiklid

EESTI LOODUSE ARHIIVIST | MARI MOORA: vaid kümnendik maailma taimeliikidest saab seenjuureta hakkama

Intervjuu Tartu ülikooli koosluse ökoloogia professori Mari Mooraga ilmus...

Parimad pärandniitude majandajad on selgunud

Kliimaminister Yoko Alender ja Keskkonnaameti peadirektor Rainer Vakra tunnustasid 28. jaanuaril silmapaistvamaid...

SADA RIDA EESTI LOODUSEST | MERI JA LOODUS

Tekst: TIIT HENNOSTE Mis on meri ja mis on mets?...

Räätsadega soos: hea tava lisab tegevusele väärtust

Tekst: KADRI ERIT, MARIKA KOSE Üks sooturismi osa on räätsamatkad....