Kuidas kvantsensorid aitavad läbi seinte näha

Kuupäev:

ANDI HEKTOR

Füüsikud on juba 70 aastat teadnud, et looduslikust kosmilisest kiirgusest pärinevad osakesed, mida nimetatakse müüoniteks, võimaldavad sõna otseses mõttes näha läbi seinte. See võime aitaks meil tõhusamalt renoveerida ehitisi, ära hoida hoonete ja sildade ootamatuid varinguid, hooldada tuuma- ja keemiatööstuse seadmeid. Ühtlasi saaks seda kasutada turvalisuse ja meditsiini tarbeks.

Et see unistus igapäevaelus tõeks teha, on vaja väga täpseid ja tundlikke osakestedetektoreid ning keerukaid, sageli tehisintellektil põhinevaid algoritme. Ainult siis suudame väga mürarohketest andmetest koostada kolmemõõtmelise ruumilise pildi. Selle võimalikkust on näidanud teaduslikud eksperimendid ja Eesti juurtega ettevõttes GScan välja töötatud tehnoloogia. Näiteks on selle tehnoloogiaga ehk müüontomograafiga läbi valgustatud Paldiskis asuvate vanade tuumareaktorite sisemus, et neid ohutumalt ja odavamalt lammutada.
Järgmise põlvkonna tundlike detektorite ja kiirete algoritmide puhul võib meil juba lähitulevikus väga palju kasu olla kvantefektidest. Enne kui hüppame pea ees kvantmaailma, võtame kokku selle, kuidas müüonid aitavad meil seintest läbi näha ehk kuidas toimib müüontomograafia.

Jagan artiklit

Liitu uudiskirjaga

- Saadame sulle uudiseid Loodusajakirja värskete väljaannete ja muude olulisemate teemade kohta

Viimased artiklid

Teised artiklid

Kuu piltide fotogramm-meetriline uurimine: mõõtes Apollo pärandit

Vladislav-Veniamin Pustõnski Viimati käis Apollo ekspeditsioon Kuul üle 50 aasta...

Kuidas Narva oma lipu sai?

Zurab Jänes Narva muuseumi kogus talletatakse sõdadevahelises Eestis 1935. aastal...

Loomsetele toitudele koidab taimne tulevik

Mati Roasto, Tõnu Püssa, Mihkel Mäesaar Tarbijate eelistused, tehnoloogiad ja...

VIKTOR MASING 100 | TEADLANE, ÕPETAJA, KOLLEEG

Tekst: ELLE ROOSALUSTE Viktor Masing oma 70. sünnipäevale pühendatud akadeemilisel...