Rohukonn Saaremaal

Kuupäev:

Rohukonn on meie kõige üks tavalisemaid kahepaikseid, ometi polnud veel hiljuti teada, kas liiki leidub Saaremaal. Nüüd on see kinnitust leidnud.

Rohukonnale lisaks elutseb meil ka teine pruun konn, rabakonn. Neid saab eristada ninakuju järgi: rohukonnal on see ümaram, rabakonnal teravam. Rohukonn on ka pikemate jalgadega ja tema tagajalal olev pöiaköbruke on lühem kui sisemise varba alumine lüli. Kurgualusel ja rindmikul on alati marmorjas muster. Kindlalt saab kahel liigil vahet teha pulmalaulu järgi. Kudu, kulleste ja noorloomade määramine võib olla väga keeruline.

Esimesed vihjed Saaremaal elutsevast rohukonnast jõudsid keskkonnaagentuurini viis aastat tagas, kui pisiimetajate seire pudelpüünistest leiti üks rohukonnaga sarnanev noorloom. Sarnaseid juhuslikke vaatlusi kogunes veel.  Hiljuti tehti Saaremaal ka euroopa naaritsa asustamise-eelseid toidubaasiuuringuid, mille käigus leiti rohukonna juba mitmelt poolt. Samuti koguti rohukonna levikuandmeid Kuressaare Hariduse Kooli õpilastöö käigus, kuid sel juhul oli liik enamasti määratud kudu alusel.

Tänavu kevadel Saaremaal tehtud välitööd kinnitavad rohukonna leidumist kokku 15 sigimisveekogus. Uuringust saab põhjalikumalt lugeda keskkonnaagentuuri ajaveebist. Ülevaate autorid on eluslooduse osakonna töötajad Ragne Erimäe, Maris Sepp ja Rein Nellis.

Kahepaiksete vabatahtlikud vaatlejad on viimastel aastatel oluliselt parandanud teadmisi eri liikide leviku kohta . Ka tänavu on kõik loodusesõbrad oodatud osalema keskkonnaagentuuri korraldatavas kahepaiksete vabatahtlikus seires ja sisestama oma konna- ning vesilikuvaatlusi Loodusvaatluste nutirakenduse kaudu.

Keskkonnaagentuur/Loodusajakiri

Jagan artiklit

Liitu uudiskirjaga

- Saadame sulle uudiseid Loodusajakirja värskete väljaannete ja muude olulisemate teemade kohta

Viimased artiklid

Artiklid tellijatele

Varjumetsad

Nahkhiireuuringud on viinud mind iseäralikesse varjumetsadesse ja pannud muretsema,...

RAJAKAAMERA LOOD | Hall-kärbsenäppide kaks esimest elunädalat

Hinnomäe pooleteise hektari suuruses kuusikus pesitses 2022. aasta suvel...

INTERVJUU | Looduse taastamise määrus aitab elul edasi kesta

Aleksei Lotman väidab, et ta peab loomi vähe, praegu...

Eesti kihelkonnad| Iisaku kihelkond: kriivad, poluvernikud ja rahvuspark

Tartust Jõhvi sõites keerab maantee Kauksi kohalt Peipsist eemale....