Eesti kimalaste liiginimekirjas on nüüd uus liik pikktiib-kimalane (Bombus sporadicus). Liigi on püüdnud ja määranud Tartu ülikooli loodusmuuseumi teadur Villu Soon. Pikktiib-kimalane on varem juba korra meie kimalaste liiginimekirjas olnud. Kui Eesti kimalasi hakati kaitse alla võtma, arvasid entomoloogid, et liik elab meil ja nii sattus see III kaitsekategooriasse. Paraku selgus hiljem, et kõik tõenduseksemplari olid valesti määratud ja miski ei viidanud sellele, et keegi üldse on kunagi Eestis pikk-tiib-kimalast kohanud. Nii tuli liik nimestikust välja arvata.
Pikktiib-kimalane on taigaliik, kuid ta ei ela tihedas metsas, vaid eelistab sobivas kliimavöötmes pigem avatud elupaiku ja elab ka kultuurmaastikel nagu niitudel, raiesmikel ja aedades. Liik on arvukas Skandinaavias, Kesk-Soomes ja sealt ida-suunas. Soome lõunaosast on pikktiib-kimalast leitud harva.
Liigi üks määramistunnus on pikad kergelt tumenenud tiivad. Ülaloleval pildil on need ka näha, kuid Villu Soone sõnul vajab tunnuse märkamine kogenud silma. Värvuselt on pikktiib-kimalase rindmik eest ja tagant kollane, tagakeha esimesed kaks lüli kollased ja tagakeha tipp valge. Värvuse järgi võiks teda segi ajada aedkimalasega, aga pikktiival ei ole aedkimalasele iseloomulikku pikka nägu ega pikki suiseid.
Tartu ülikooli loodusmuuseum / Loodusajakiri